Anime

STUDIO GHIBLI ANİMELERİ

STUDIO GHIBLI ANİMELERİ

Studio Ghibli

Anime dünyasına ilk hangisiyle girdiniz bilmiyorum. Ama bu gizemli diyara girdikçe keşfettiğiniz her yeni şeyin sizi içine daha çok çektiğini fark ediyorsunuz. Ve bir bakıyorsunuz ki bu dünyanın bir parçası olmuşsunuz. Hepinizin elbette merakla takip ettiği belli yapımlar vardır. Altında imzasını gördüğünüzde ‘ kesin izlemeliyim ‘ dediğiniz birileri. Ben de ‘Komşum Totoro’ yu izlediğimde yıllar önce aynen böyle dedim. Ve başladım Hayao Miyazaki imzasını gördüğüm bütün animeleri izlemeye. Ve sonra Isao Takahata’ yı. Bir bakmışım Studio Ghibli şirketinden çıkan tüm filmleri bitirmişim. Bir animeden ne beklediğinizi ya da tarzınızı bilmiyorum. Ama izlediğinizde kalbinizde bir çiçek açmasını istiyorsanız siz de bu anime listesine bir göz atmalısınız.


1)Komşum Totoro(1988):

Studio Ghibli logosunun mankeni. 2 küçük kız kardeşin hayatındaki sıkıntıları unutturan, yüzlerini güldüren ponçik,sevimli arkadaşı. Al evinde besle, sarılıp uyu.


2)Ruhların Kaçışı(2001):

Bu listeki animelerin çoğunda baş rolü kızlar alır. Cesaretiyle,zekasıyla her şeyin üstesinden gelebilen kızlar. Burda da o güçlü kıza rastlayacaksınız ve tabiki ‘ No- face’ e


3)Yürüyen Şato(1989):

Bu filmi izlemeden bir gecede ihtiyarladım demeyin. Her şeye rağmen pes etmeyen bir kızımız var yine.


4)Küçük Cadı Kiki(1989):

Senin kedini sevsinler. Kırmızı kurdeleli cadımızın hikayesi. Müzikleri ayrı bir dokunuyor insana.


5)Gökteki Kale(1986):

Hayao Miyazaki filmlerinde sıklıkla karşılaştığımız bir diğer tema çıkıyor karşımıza: İnsanoğlunun açgözlülüğüne karşı sevgiye tutunma. Dünyayı kediler ve çocuklar yönetmeli.


6)Yüreğinin Sesi(1995):

Filmde geçen ‘Country Road’ müziğini söylerim muhteşem Japoncamla. Adından da anlaşılacağı üzere ‘yüreğinin sesini dinle, sana iyi gelen şeyi yap’ temalı bir yapım.Burda karşımıza çıkacak olan biblo bir kedimiz var, kendisine az yer verildiğini söyleyince kıyamayıp ona ayrı bi film yapılıyor sonra 🙂


7)Prenses Mononoke(1997):

Bir de derler ki kadınlar aciz, güçsüz. Allah size bu animeyi izletsin de görün, bir kadın neler başarabiliyor.


8)Tepedeki Ev(2011):

Oğlu Goro Miyazaki’nin yönetmenliğini üstlendiği bir yapım. Genlerinde sanatçılık var adamların. Savaştan dönmeyen babasını umutla bekleyen bir kızımızın hikayesi. Bir de aşk var diyeceğim ama Ghibli’ deki aşk basitleştirilmiş türden değil. Dostluğun, huzurun, sevginin harmanlanmış versiyonu. Eğer listeyi sıkılmadan izleyip buna geldiyseniz kesin seversiniz.


9)Sihirli Kedi(2002):

Evet bizim kedimiz çıktı ortaya işte. Bir kediye yardım ettiğinizde size büyülü bir dünyanın kapısını açarsa nasıl tepki veririz acaba. Eğer bir kediniz varsa ya da kedilere düşkünlüğünüz daha bir keyifle izleyeceksiniz.


10)Küçük Deniz Kızı Ponyo(2008):

İnsanoğluna, ‘sen,evrenin efendisi değilsin,parçasısın’mesajını veren güzel bir yapıt.Bir balığın bir çocukla arkadaşlığını paylaşır.(Bana Gumball çizgi filminin fikir babası olduğu izlenimini verir hep.Eğer aranızda izleyeniniz varsa sizlerin de bu konuda fikirlerini merak ediyorum.)


11)Aşırıcılar(2010):

Evimizde parmak kadar varlıklar gördüğümüzü söylesek birine, sonumuz Bakırköy mü olurdu yoksa nefesi kuvvetli bir hoca mı? Şaka bir yana aşırıcılar adının sahipleri o küçük insancıkları gördükçe keşke gerçek olsalar diyebilirsiniz.


12)Rüzgarlı Vadi(1984):

Yine insanoğulunun bencilliği ve aç gözlülüğüyle yerle bir olan dünya yine o dünyayı korumak için korkusuzca mücadele eden kızımız.


13)Ateşböceklerinin Mezarı(1988):

Baştan uyarıyım çok ağlatır. Eğer kalbiniz hassas ise (benimki gibi) günlerdir etkisinden kurtulamazsınız. İki küçük kardeşin gözünden savaşı anlatıyor biz. Bir çocuk savaşın ortasında nasıl hayatta kalabilir?


14)Rüzgar Yükseliyor(2013):

Benim gözümde tam bir motivasyon filmidir aslında. Biyografi niteliğinde olup 2. Dünya Savaşı’nda savaş uçağı tasarımcısının öyküsünü anlatır. Görüntülerin kalitesine bayılacağınıza eminim.


15)Porco Rosso(1992):

Kırmızı Kanatlar, bir domuzun başarılı bir pilot olduğu fantastik bir dünyaya götürüyor bizi.


16)Büyülü Dalgalar(1993):

Çizimleriyle sade, göz yormayan bir anime. Bir aşk üçgenini anlatır.


17)Dün Gibi(1991):

Çocukluk anılarınıza güzel bir yolculuk yapmanızı sağlar. Dünle bugün arasındaki farkı gösterir, bulunduğunuz yeri sorgulatır.


18)Prenses Kaguya Masalı(2013):

Isao Takahata’nın elinden çıkmış bir yapıt. Çizimleri ilginç gelmiştir sonra da konusu. Başlayım bakalım dedim. Bambu ağacından çıkan sihirli bebeği yaşlı bir karı kocanın nasıl besleyip büyüttüğü şiir gibi anlatılmış.


19)Yerdeniz Öyküleri(2006):

Öyküde Hayao Miyazaki’nin emeği vardır. Yönetmenliğini oğlu Goro Miyazaki üstelenmiştir daha doğrusu verilmiş diyorlar babasından habersiz. Kulis arkası konuşmaları çok olan bir anime. Sizde izleyip acaba oğlunun başarıp başaramadığını yorumlayabilirsiniz.


20)Marnie Oradayken(2014):

Çocuk romanından alınan filmlerinden biridir. Kimine göre sade. Klasik Studio Ghibli etkisinden uzak diyenler de var. Yalnızlık ve arkadaşlık duygularının kalbe işlendiği bir yapıt.


21)Pompoko(1994):

İnsanoğlunun doğaya yaptığı acımasız müdaheleye rakunların nasıl karşı koyduğunu anlatıyor bize. Eğlenceli ve farklı oluşu size kendinizi iyi hissettirecek.


22)Kırmızı Kaplumbağa(2016):

Şirket Studio Ghibli olsa da yönetmenin yabancı olduğu ilk ve tek film olma özelliği taşıyor. Adına ayrı başlık açıp sayfalar dolusu yazılması gereken bir anime. Çünkü başından sonuna kadar sembollerle dolu. Dikkatli izlemeyi gerektirir. Anladım zannettirir ama 2. kez izlediğinizde de görmediğiniz detayları farkedersiniz. Çizim ve anlatımıyla ruha dinginlik veriyor.

23)En Sevdiğim Komşularım(1999):

Yamada ailesinin hayatı skeç tadında anlatılıyor. Günlük sorunlar, telaşlar, yaygaralar… Bir aileye sahip olmanın verdiği tarifsiz duyguyu hissettiriyor. Çizimleriyle yine farklı yine Isao Takahata…

Animeleri başka bir başlıkta daha detaylı konuşma fırsatımız olsun diye şimdilik kısa kısa geçmek istedim. Evet farkındayım liste bayağı uzun. Hangi birinden başlasam acaba diye düşünüyorsunuzdur. Ama hepsi birbirinden güzel ve değerli ki ayırt etmek zor oluyor. Ben aşağı yukarı bu sırayla izlemeye başladım.Ve biten her animenin tadı diğeriyle öylesine güzel bütünleşiyordu ki. Eğer bir anime arşivi yapıyorsanız kesinlikle bu listedekilerin de içinde olmasını isteyeceksiniz. Aynı zamanda Studio Ghibli müziklerin neredeyse hepsini Joe Hisaishi yapmaktadır. Her animenin müzikleri ayrı kalitede ve yüreğinize dokunan türden. Bunların enstrüman versiyonları gece uyurken ya da ders çalışırken arka planda sizi o kadar dinlendiriyor ki. Eğer aradığınız böyle bir şey ise tavsiye ederim.

EN İYİ ANİME LİSTEMİZE DE GÖZ ATMALISINIZ.

HANGİ STUDIO GHIBLI KARAKTERİSİN?HEMEN TESTE KATIL

BUNLARI DA SEVEBİLİRSİNİZ

Yorum Yok

Yorum Bırak