Dizi/Film

KORE MELODRAM DİZİ ÖNERİLERİ

Kore yapımlarında izlediğimiz onlarca dizi arasından tekrar tekrar izlenen beş melodram diziyi size önereceğiz.

Guardian: The Lonely and Great God Aka Goblin

Guardian

IMDb:8,6
Dram, fantastik, romantik.

Kral tarafından,savaşçı Kim Shin’in ölüm fermanı verilir. Kılıcını göğsüne saplarlar. Kim Shin çok insan öldürdüğü için tanrılar onu Goblin yaparak ölümsüzlük cezası verir. Ölümsüzlük nasıl ceza olabilir diye düşünebilirsiniz ama sevdiklerinizin ölümünü izlemek o kadar da huzur dolu bir hayat değildir. Bu acıyı sona erdirebilecek bir gelini vardır ve onu bekler.  Bir ölüm meleğine bu gelinin canını daha doğmadan alma görevi verilir ama Goblin (gelini olduğunu bilmeden) engeller. Dizi başlarda komedi ama sonuna doğru drama dönüşüyor. Sonu tahmin edilebilir değil. Bu dizinin en sevdiğim yanı Goblin ile Ölüm Meleğinin diyalogları. Harika bir Bromance ilişkisi var.
Kore fantastik diziler genellikle kendi kafasına göre din dünyası yaratıyor. Karma bir din diyebiliriz. Bu dizi de o kadar çok dini ve mitolojik simge var ki dizinin belgeselini yaptılar. 

Kill Me, Heal Me

kill me heal me

IMDb:8,3
Komedi, dram ve romantik.

Yedi yaşından beri kişilik bozukluğu olan zengin aile çocuğu Cha Do-hyun psikiyatrist Oh Ri-Jin ile bu kişiliklerden kurtulmaya çalışır. Her bir kişiliğin çıkış nedeni vardır. Cha Do-Hyun’u canlandıran Ji Sung’un oyunculuk performansını övmeden geçemeyeceğim.  Yedi karakter canlandırıyor ve her bir kişilik çok farklıdır. Hepsini o kadar derinden oynuyor ki canlandırdığı liseli kız karakteri kesinlikle liseli bir kız gibi görüyorsunuz
Cha Do-Hyun’un Oh Ri-Jin ile ilişkisi çok başka bir boyuta varır. Karmaşık olaylarla karşılaşacaksınız. Aklınızda bir çok soruyla dolacak. Sizi  biraz düşündürecek ama hepsi daha sonra bölüm bölüm  çorap söküğü gibi çözülüyor. Hem gülüp hem ağlayacağınız bir kore dizisidir.

Rooftop Prince

rooftop prince.sanat edebiyati

IMDb:7,9
Komedi, fantastik ve romantik.

Benim en sevdiğim kore dizi türlerden biri; zamanda yolculuk dizileridir. Kore Veliaht Prensi, Prensesin yani eşinin esrarengiz ölümünü araştırırken adamlarıyla birlikte günümüz modern Seul şehrine geçiş yapıyor. Kendilerini, Park Ha adında bir kızın çatıkatı evinde buluyorlar. Tabii bu modern hayata uyum sağlarken komik sahneler ortaya çıkıyor.  Seul’de prensesine benzeyen Hong Se-Na’yı görüyor ve gördüğü yerde “Prensesim, Prensesim” diye peşinden gidiyor. Daha sonra Prens, gizemi çözmek için çareyi kendisine tıpatıp benzeyen Yong Tae-Yong adındaki Çebol’un yerine geçmekte bulur.
Bir yandan aşk yolunda olan Prens Yi Gak ile Park Ha ilişkisinde tatlı atışmaları yer alıyor bir diğer yandan da gizem çözülüyor.

Secret Garden

secret garden.sanat edebiyati

IMDb: 8,3
Komedi, dram ve fantastik.

“Old but gold” bir dizi. Daha bir kaç hafta önce tekrar izlemiştim. Zengin bir CEO olan Kim Joo-Won dublör olan Gil Ra-İm’e aşık olur. Aralarından uçurumlar olan bu çiftin garip ilişkileri vardır. Ra-im,  Joo Won’ın hayalindeki gibi bir kadın  olmadığı için, Joo Won ona nasıl aşık olduğunu bir türlü kavrayamaz. Sevgisini gösterme biçimi de biraz gariptir. Bir sever bir aşağılar. Bu çift daha sonra bir ormanda kaybolurlar ve orada Gizli Bahçe adındaki bir lokantaya rastlarlar. Lokanta sahibi bunlara iki içecek hediye eder ve onu içtikten sonra olanlar olur: İkisinin  ruhu yer değiştirir. Neden olduğunu ve ne zaman değişeceğini bilemezler; bunu araştırmaya koyulurlar. Fakat bu serüven hiç bilmedikleri olayları gün yüzüne çıkarır.
(Aslında Hyun Bin’in oynadığı çoğu diziyi tavsiye ederim. Özellikle “Hyde, Jykle and Me”. Bu da bonus olsun).

Hello Monster aka I Remember You

hello monster.sanat edebiyati

IMDb: 7,8
Suç, gizem ve romantik.

Keskin zekalı profil uzmanı (krimonolog) Lee Hyun, birbirleriyle bağlantılı olan cinayet vakalarını çözmek için Güney Kore’ye gelir. Bu vakalarda, kendisine geçmişi hatırlatan bir takım işaretler görür. Lee Hyun ve çokta zeki olmayan iş arkadaşı Cha Ji-An bu cinayetleri çözmeye çalışırlar. Bir yandan da Ji-An kendisine eski bir arkadaşı olduğunu  hatırlatmaya çalışır çünkü kendisi Lee Hyun’a aşıktı. Aşk dünyası gizemli cinayetlerin gölgesinde kalıyor. Zaten siz de aşk istemeyeceksiniz çünkü burada heyecan verici olan yavaş yavaş çözülen cinayetlerdir. Siz de Lee Hyun ile beraber çözme gayretinde olacaksınız. Her defasında sonunu tahmin etmeye çalışacaksınız ama siz bulana kadar kore dizisi size anlatacaktır.

BUNLARI DA SEVEBİLİRSİNİZ

Yorum Yok

Yorum Bırak