Kitap/Dergi

KİTAP ÖNERİLERİ / OKUNMASI GEREKEN KİTAPLAR

Kitap Önerileri,Kitap önerileri Roman,Kitap Önerileri Blog

Kitapsız büyüyen çocuk susuz büyüyen ağaca benzer

Çin Atasözü

Kitap okumanın zihne ve ruha sağladığı fayda tartışılmazdır.Kelime haznenizi ve hayal dünyanızı geliştirir.Hayata bakışınızda farklı pencereler açar size.Eğer bir de sizi saran bir kitaba denk gelirseniz farklı yaşamlara misafirlik ederseniz.Zamanınızı size iyi gelecek kitaplara ayırmanız için bir liste hazırladık. Elbette kitap önerileri listesi uzadıkça uzar ve herkes için değişiklik gösterebilir.En çok beğenilenler ve tekrar tekrar okunanları burada bulabilirsiniz

AŞK VE GURUR

YAZAR: JANE AUSTEN

Onun gururunu ben de kolaylıkla hoş görebilirdim. Benim gururuma dokunmamış olsaydı.

Jane Austen’ın etkisini yıllarca kaybetmeyen eseri.Taşralı,zeki bir o kadar da dik başlı Elizabeth ile soylu Darcy arasındaki ilişkiyi konu alır.Bu ilişki hem aşkı hem gururu barındırır.2005 yapımı filmi de epey kişiyi kendine hayran bırakmıştı.Yazarın akıcı üslubuyla romanı sıkılmadan defalarca okuyacaksınız.


UÇURTMA AVCISI

YAZAR: KHALED HOSSEINI

Bir yer var; iyiliğin ve kötülüğün ötesinde. Seninle orada buluşacağız.

İki farklı dünyada doğmuş süt kardeşlerin yürekleri sızlatan hikayesi.Kabil’de zengin birinin oğlu olan Emir ile babası,onların hizmetkarı olan Hasan’ın arasındaki arkadaşlığı konu alır.Monarşinin ve ötekileştirmenin acısını bu iki çocuğun penceresinden gösteriyor bize yazar.Sizi tesiri altına alacağından şüpheniz olmasın.


DÖNÜŞÜM

YAZAR: FRANZ KAFKA

Paltom bile ağır gelirken, nasıl taşırım koskoca dünyayı sırtımda?

Kafka’nın en çok bilinen eseridir.Konusu;Gregor Samsa’nın bir sabah uyandığında böceğe dönüşmesidir.Peki bu kadar basit mi?Elbette ki hayır.Bir başka ötekileştirmeyi konu alır aslında hikaye.Farklılıklara karşı ailenin de duracağı bir sınır vardır der.Ve insanoğluna dair daha bir çok şey anlatır Gregor’un üzerinden.Kitap alelade bir zamanda okunacak türden değil.Ayrıntılara dikkat etmezseniz Kafka’nın dehasını gözden kaçırabilirsiniz.


SİMYACI

YAZAR: PAULO COELHO

Seni seviyorum, çünkü bütün evren sana ulaşmam için işbirliği yaptı.

Kitap önerileri listemizin felsefi anlamlar içeren bir eseri.Gezgin olmak isteyen Santiago’nun hikayesinde kalbimizin sesine kulak vermemizi istiyor bizden yazar. Santiago’nun gördüğü rüyalarla Piramitlerdeki hazineyi bulmak için bir yolculuğa çıkar.Ancak bu yolculuk onun özünde var olan hazineyi bulmasıdır.Hikayedeki diğer kahramanlarında taşıdığı anlamlarla kitabın her cümlesini not almak isteyeceksiniz.Tekrar tekrar okumak gözünüzden kaçan ayrıntıları fark etmenizi sağlayacak.


KÜRK MANTOLU MADONNA

YAZAR: SABAHATTİN ALİ

Benim beklediğim aşk başka!O bütün mantıkların dışında, tarifi imkansız ve mahiyeti bilinmeyen bir şey.

Sabahattin Ali’nin naif kaleminden bir başyapıt.Bütün eserleri çok değerli olan bu yazarın özellikle bu kitabı efsaneleşmiştir.Kitap bunca zamandır herkesin istediği gibi bir hayat yaşayan içe kapanık ve mutsuz Raif Efendi’nin Maria Puder’a olan tutkulu aşkını konu alır.Yazar bu aşkı bize Raif Efendi’nin günlükleriyle anlatır bize.Sabahattin Ali’nin naif kaleminden çıkan bu mükemmel aşk yorumu sizi kendine bağlayacak.


TUTUNAMAYANLAR

YAZAR: OĞUZ ATAY

Normal bir insan olmaya zorladılar, bana boş yere vakit kaybettirdiler.Olmayınca da anormal dediler.

Oğuz Atay’ın eşsiz eserlerinden biridir. Herkesin ismini bildiği sosyal medyalarda bolca alıntılara yer verilen ancak çoğu kişinin okumadığı bir kitaptır.Ancak mutlaka okunması ve kütüphanenizde yer alması gereken bir ölümsüz bir eserdir.Turgut Özben adlı kişinin arkadaşı Selim’in intihar ettiği söylenmesi sonucu onun ölüm nedenini araştırmasını konu alır.Aslında bu arayışa onun en yakın olan iç sesi Olric’te katılır.Ve kahraman Selim’in intiharını,bunalımlarını öğrenmeye çalışırken ona ne kadar benzediğini de fark eder.Bu araştırma bir müddet sonra Turgut’un iç dünyasına inmesine neden olur.Turgut kendindeki boşlukları ve her şeyin ne kadar da anlamsız olduğunu fark edecektir. Kitap severlerin mutlaka okuması gereken bir eser.


HAYVAN ÇİFTLİĞİ

YAZAR: GEORGE ORWELL

Bu hayatta başımıza gelen tüm kötülüklerin insanların zorbalığından kaynaklandığı gün gibi açık değil mi?

George Orwell’ in ses getiren bir eseri.Kitabın baş kahramanları hayvanlardır.Beylik Çiftliğinde yaşayan hayvanlar sahipleri Bay Jones tarafından kötü muameleye maruz kalıyorlardır.Kendilerine devrim fikrini aşılayan domuz Koca Reis de öldürülmüştür. Bir gün yapılanlara dayanamayan hayvanlar isyan ederler ve çiftliği ele geçirirler adını da Hayvan Çiftliği olarak değiştirirler. Napolyon ve Snowball liderliğinde yeni bir yaşama başlarlar.Ancak çok geçmeden hayalini kurdukları bu hayatta bir şeyler ters gitmeye başlar. Ve kendilerini; insanlarla yaşadıklarından daha zorlu bir sistemde bulurlar. Kendi elleriyle bir diktatörlük kurmuşlardır.Roman tarihsel kişilere atıflarıyla ve sözleriyle simgelerle dolu. İnsanoğlunun hırslarını politik yaklaşımlarla sunuyor.


GÜN OLUR ASRA BEDEL

YAZAR: CENGİZ AYTMATOV

Diyelim ki buradan gittin. Gitmekle kendinden kaçıp kurtulacağını mı sanıyorsun?

Okuyanların hafızalarından kolay kolay çıkmayan bir eser. Her eseri birbirinden etkileyici olan Kırgız Türk’ü Cengiz Aytmatov’ un kaleminden çıkan ölümsüzleşmiş bir kitap.Bir demiryolu işçisi olan Yedigey’in hikayesini konu alır. Yedigey’in ölen arkadaşının vasiyetini yerine getirmek için AnaBeyit mezarlığına doğru yaptığı yolculukta hayatını gözden geçirişini anlatır. Kitabın adından da anlaşılacağı üzere bir günlük yolculuk, bir asra bedel muhakemeye dönüşür.Eserin birkaç paragrafla özetlenmesi imkansız. Şahsına makaleler yazılması gerekir. Her cümlesinden derin anlamlar ve simgeler taşıyor.Mutlaka okumalısınız.

Ayrıca daha önce paylaştığımız JANE EYRE ve UĞULTULU TEPELER de kitap önerileri listemizde yer almaktadır.

BUNLARI DA SEVEBİLİRSİNİZ

Yorum Yok

Yorum Bırak