Kitap/Dergi

KİTAP ÖNERİLERİ

Kitap önerileri olarak daha önce JANE EYRE ve UĞULTULU TEPELER‘den bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda yine sıkılmadan okuyabileceğiniz, hikayesiyle sizi kendine bağlayacak 2 esere yer verdik. Keyifli okumalar

Kitap Önerileri Roman, Kitap Önerileri Genç Kuşak

1)BABAMI BEKLERKEN

Hey dostum,bana bir iyilik yapar mısın?Orada olsaydım kendim yapardım ama değilim ve bunun kelimelere dökülüp yüksek sesle yapılmasını istiyorum.Babama onu sevdiğimi söyle.

Yazar:Clare Vanderpool

The New York Times Bestseller,Kirkus Reviews’in Yılın En İyi Kitabı

Roman, 12 yaşında bir kızın kendisinden saklanan gerçekleri su yüzüne çıkarmasını anlatıyor. Ancak bu gerçekler yalnızca onu değil aynı zamanda bütün kasabanın tarihine de ışık tutacaktır.

Bir babanın(Gideon), işi sebebiyle eskiden yaşadığı kasabaya kızını göndermek zorunda kalmasıyla başlıyor hikaye.Abilene 12 yaşında meraklı,araştırmayı seven zeki bir kızdır. Apar topar gönderildiği Manifest Kasabasında babasının eski tanıdığı rahip Shaady‘ye yaz tatili boyunca emanet edilir.Shaady’de kaldığı ilk gece meraklı yanı ağır basan Abiline bir kutu bulur. Kutuda bulduğu geçmişe ait birtakım mektup ve eşyaların kime ait olduğunu bulma dürtüsü onu gizemli bir araştırma yolculuğuna iter. Kasabada tanıştığı medyum Saddie ona bu yolculukta rehberlik edecektir. Babasının kendisine hiç bahsetmediği geçmişine dair bir iz bulma ümidiyle uğraşan Abilene hiç tahmin etmeyeceği gerçeklerle yüzleşecektir.

Kitabın en önemli ve dikkat çeken tekniği Geriye Dönüş Tekniğidir.Yazar sizi, Abilene‘in bulduğu mektuplar aracılığıyla çıkardığı zaman yolculuğunda geçmişle bugün arasında bir köprü kurmanızı sağlıyor.Kitabın şimdiki zamanını Abilene‘in dilinden öğrendiğimiz hikayenin geçmişe açılan kapısında ise anlatıcı olarak medyum Saddie sizi karşılıyor.

Kitapta kullanılan tarihi ayrıntılar biraz fazla ancak okudukça bu bilgilerin romana hizmet ettiğini görüyorsunuz.

Roman merak duygunuzu sürekli canlı tuttuğundan bir çırpıda okunacak akıcı bir kitap.

Kitap Önerileri Yazımızda 2.sırada

2)KIRIK KALPLER KÜRÜ

Her kadının hayatında bir defa her şeyden uzaklaştığı bir yaza ihtiyacı vardır.

Yazar:Bridget Asher

Genç yaşta kocasının ölümüyle sarsılan bir annenin hayata tekrar dönmesini konu alıyor kitap. Fakat bunu, akla ilk gelen karamsar bir havadan ziyade iç açıcı bir üslup kullanarak gerçekleştiriyor.

Heidi, bir yandan kaybettiği eşinin yasını kalbinde taşıyan diğer yandan obsesif kompulsif bozukluğu olan oğlu Abbot ile ilgilenmeye çalışan bir kadındır.

Bir gün yazlık evlerinin yandığı haberi gelir. Ancak orayla ilgilenecek kimse yoktur.Annesi , sakladığı bir sebepten dolayı gitmeye yanaşmazken yeni evli kız kardeşinin ise bunun için vakti yoktur. Mecbur bütün bu süreç onun üzerine kalır.Heidi, oğlu Abbot ve kardeşinin içe kapanık üvey kızı Charlotte ile bir yolculuğa çıkar. Aslında bu yolculuk onun kendini yeniden keşfetme öyküsüdür. Çocukluğunun geçtiği yerler, ona unuttuğu hisleri hatırlatacak ve kalbinde solmuş çiçeklere hayat verecektir. Çocukluk arkadaşı Julien ile tekrar karşılaşması hem ona hem oğluna hem de boyundan büyük dertleri olan Charlotte‘a iyi gelecektir.

Yazar her kahramanın karakteri hakkında yerinde bilgiler sunuyor bize. Gereksiz ayrıntılar ve betimlemelerden uzak olması akışın bozulmadan ilerlemesini sağlıyor. Başta da belirttiğimiz gibi;kitabın konusu ilk başta eğlenceli görünmese de sanılanın aksine yan karakterler,Heidi ve sizin kendinizi iyi hissetmeniz için çabalıyor.Roman;ailenin,sevginin ve umudun insanın ihtiyacı olan en önemli şeyler olduğunu bize anlatıyor.

BUNLARI DA SEVEBİLİRSİNİZ