Dizi/Film

JK. ROWLING VE HARRY POTTER

HARRY POTTER

Dünya, Harry Potter ile tanışalı neredeyse 18 yıl geçti. Kitap serisinin tamamlanmasından bu yana JK.Rowling, o dünyayı düşünmek ve Harry Potter’daki karakterleri ve hikayeleri hakkında yeni fikirler sunmak için epey zamana sahipti.

JK.Rowling Harry Potter hayranları için Pottermore adında bir kaynak ortaya çıkardı. Bu websitesinde Harry Potter karakterleri hakkında bilinmeyenler,arka plan hikayeleri ve açıklama serileri yayınlamaya başladı. 2012’de kurulan bu şirket JK.Rowling’in daha önceden yayınlanmamış yazılarını da barındırıyor.

Harry Potter serisinin bitmesi hayranları için üzücü olsa da, JK. Rowling için bir rahatlama oldu. JK. Rowling, “Bu inanılmaz bi’ katartik andı.17 yıllık çalışmanın sonu” dedi.(kısaca katartik;bastırılmış duyguları özgürleştirmeyi içeren bir terapi yöntemidir). ” Ancak önce Pottermore sonra 2016’da gösterilen Harry Potter tiyatro oyunu ile Rowling Harry’i asla terk etmeyeceğini şöyle dile getiriyor; “Hayatımın her zaman vazgeçilmez bir parçası olacak.

JK. Rowling; sonunda Harry Potter sandığının içindeki bütün gizli kalmış ayrıntıları açığa çıkarmaya karar verdi. Ancak o zaman bile, en ateşli hayranları tatmin edemeyeceğini anlamıştı; “Bazı hayranlarımda Harry’nin büyük büyük büyükanne ve büyükbabasının orta adlarını öğreninceye kadar rahat edemeyeceği saplantıları ile uğraşıyorum” dedi. Ama yine de yazar insanların Harry Potter’a bu bağımlılığından şikayetçi değildi; “Bunu seviyorum. Ben, bunun için varım.”

Alan Rickman – Profesör Snape

Bir röportajında ​​Alan Rickman; J.K. Rowling‘in kendisine Profesör Snape‘i nasıl oynayacağına dair bir tavsiye verdiğinden bahsetti. “Bana bir gün asla ve asla kimseyle paylaşmayacağımı söylediğim küçük bir bilgi verdi. Bu bir kırılma noktası ya da izlemem gereken farklı bir yol değildi.Ama bu benim için çok önemliydi.Ve o yolda bana sürekli en dipleri gösterdi.”

Rickman‘ın Ocak 2016’da ölümünden sonra, hayranları Rickman‘ın mezarındaylen bile aldığı bilginin ne olduğunu bilmek için yanıp tutuşuyordu. JK. Rowling, yas tutan hayranların, bu büyük sırrını bilmelerini sağlayarak acılarını hafifletmeye karar verdi. JK. Rowling Twitter’daki bir hayranına;Alan‘a kelimenin ardındaki yalanları “her zaman” anlattım.” diye yanıtladı. Harry Potter hakkında çok gizemli bir gerçek olmasa da en azından Alan Rickman’ın karakteri için saklanan gerçeği biliyordu.

Harry Potter’da “always/her zaman” kelimesinin neyi simgelediğini bilmeyenler için, Profesör Snape’in , hayranlarının nadiren gördüğü iyi tarafını simgeleyen bir sözcük. Dizinin tamamını, özellikle Dumbledore’u Harry’nin önünde öldürdüğünde, Snape‘in acımasız bir adam olduğunu düşündük. Ama Snape’in iyi kalpli bir adam olması herkesten sır gibi saklanmalıydı. Oysaki Snape, çocukluklarından beri Harry Potter‘ın annesi Lily Potter‘a aşık olmuştur. Dumbledore, Snape’in Lily Potter’a hala aşık olduğunu öğrendiğinde;“Gerçekten Severus? Bunca zamandan sonra mı?” diye sormuştu ve Snape ona “her zaman” yanıtını vermişti.

HARRY ‘NİN SNAPE ‘İ ONURLANDIRMASI

Harry‘nin son kitapta söylediği final sözü Snape‘in “her zaman” onun kalbinde sahip olacağı yeri gösteriyordu: “Albus Severus, Sana Hogwarts’ın iki müdürünün ismi verildi. Bunlardan biri bir Slytherin’di ve büyük ihtimalle ömrümde tanıdığım en cesur adamdı.”

BUNLARI DA SEVEBİLİRSİNİZ

Yorum Yok

Yorum Bırak