Kitap/Dergi

CHARLOTTE BRONTE/ JANE EYRE

CHARLOTTE BRONTE/ JANE EYRE

“Gövdenin ayrık duran iki parçası tamamen ayrılmamıştı birbirlerinden. Sağlam ve güçlü kökler onları diplerinden birleştiriyordu. İçlerinde yaşam kalmamış olsa da, iki yanındaki koca dallar ölmüş olsa da, bir sonraki kışın fırtınalarıyla iki taraftan biri ya da her ikisi de yere devrilecek olsa da şimdilik tek bir ağaç sayılırdı bu iki parça. Bir yıkıntıydı belki ama bütün halinde bir yıkıntıydı.”

Jane Eyre

JANE EYRE HAKKINDA

Adını sıkça duyduğumuz Bronte Kardeşlerin en büyüğü olan Charlotte Bronte’nin Jane Eyre kitabından bahsetmek istedim sizlere. Öncelikle eski İngiliz yapımlarının; kabarık giysilerine, ağır tavırlarına, şömine başında elinde bir fincan çayıyla kitabını okuyan akıllı olduğu kadar gururlu olan kadın kahramanlarını tasvir etmeyi seviyorsanız bu kitap okumak için önceliğiniz olmalı. Karşılaştığınızda sıradan bir aşk romanı olarak görünse de maceraları, sırları, eğlenceli özellikleri de barındırmaktadır.

Charlotte Bronte, hayatındaki zorlukları kadın kahramanı ile dünyaya anlatıyor gibi. Benzer özellikler fazlasıyla mevcut. Jane Eyre, küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiş ve türlü sıkıntılarla büyümüş bir mürebbiyedir. Mürebbiye, görevlendirildikleri çocukların her türlü eğitim ve bakımından sorumlu yatılı öğretmenlerdir. Eski zaman kitaplarında çokça rastlanır. Jane’ nin de mürebbiyelik yapmak için gittiği konakta yaşadığı olaylar, Charlette Bronte’nin eşsiz kaleminden hayal dünyanıza akıyor. Yaşanan aşkın yanı sıra, dönemin sınıf farklılıklarına, kadınların uğradıkları haksızlıklara, çarpık düzene de eleştirel bir bakış açısı sunuyor. “Madem kadın hakları yok, bunu o yıllarda nasıl yazabilmiş peki? ” diye sorabilirsiniz. Hemen cevabını veriyim; “Currer Bell” erkek takma adını kullanarak. Kitabı böyle sunuyor o zamanlar insanlara. Çünkü kadın yazarlar çok hoş karşılanmıyor o dönemde.

Jane Eyre‘deki anlatılan aşkı 2. plana attığımı sanmayın. İçeriğe fazla değinmiyorum sürprizi bozmak istemediğimden. Çok tutkulu bir aşk var konağın sahibi Rochester ve Jane arasında. Ancak ne yazık ki her aşık gibi onlar da sınanacaklardır. Kitabı elinize aldığınızda o büyülü dünyanın kapısı size sınırsız açılacaktır.

Eser günümüze kadar onlarca filme uyarlanmış. Ve sinemaya uyarlanan bütün romanlarda olduğu gibi bunda da önceliğinizin kitap olması gerektiğini söylemem lazım. Sonrasında geçmişten günümüze kadar değişimin beyaz perdeye nasıl yansıdığını izleyip, her yönüyle değerlendirebilirsiniz.Kardeşi Emily Bronte’nin ne yazdığını merak ediyorsanız buraya göz atabilirsiniz

BUNLARI DA SEVEBİLİRSİNİZ

Yorum Yok

Yorum Bırak