Anime

EN İYİ ANİME ÖNERİLERİ LİSTESİ

İyi animeyi biraz bulmak zordur.Bir sürü araştırma yapmanız çeşitli sitelere bakmanız gerekiyor.Listenizde yer alacak birkaç en iyi anime önerisi sunmak istedik sizlere. Bu animeler, kafanızı dinlemek istediğiniz zamanlarda ya da moraliniz bozuk olduğunda size kendinizi iyi hissetmeniz amacıyla derlendi. Müzikleriyle, temalarıyla, görüntüleriyle sizi bu yorucu hayattan alıp huzur dolu bir evrene götürecek.

Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu(2016)

Bölüm sayısı:13 +12 

Tür: Geleneksel, Dram

(Rakugo; Türk kültüründeki meddahlık denilebilir.)

Eski Japon hikayelerini ve görüntülerini seviyorsanız bu anime tam size göre. Cezaevinden yeni çıkan Yotaru içeride kaldığı müddetçe radyoda Rakugo ustası Yakuma‘ yı dinlemiştir. Özgürlüğüne kavuşunca da ilk işi gidip onun öğrencisi olmak istemektir. Yakuma sert mizaçlı, disiplinli ve de işinin ustasıdır. Yotaru‘ nun öğrenci olarak kabul edilmesiyle olaylar başlar. Yotaru kendisi gibi Rakugo ustası olan arkadaşı  Sukeroku‘ nun ölümünün ardından kızı Konatso‘ ya göz kulak olmuştur. Konatsu; ilk kadın usta olarak babasının izinden gitmek isteyecektir.

Geçmişte yaşananları, doğru bilinen yanlışları sunar anime izleyiciye. Bunu yaparken ‘hikaye anlatılan sahneler’ ilk başta sıkıcı gibi gelebilir size ama sabırla izlerseniz bir müddet sonra nasıl bağımlılık yaptığını göreceksiniz. Eski zamanları anlatan iyi animelerin verdiği huzur, Rakugolar ve açığa çıkmayı bekleyen sırlar. Bu seri listenize girmeyi hak ediyor..

Boku dake Ga İnai Machi(2016)

Bölüm Sayısı:12

Tür: Doğaüstü, Gizem, Macera

İngilizce adı Erased (Silinmiş), Türkçe çevirisi ise Benim Olmadığım Kasaba olan bu seri en iyi anime listesinde üst sıralarda.

Mangadan uyarlanan bu anime 29 yaşındaki Satoru Fujinuma‘ nın annesinin esrarengiz ölümüne karşı suçlu görülmesi ve bu suçlamalardan kaçarken 18 yıl öncesine dönerek çocuk başına verdiği mücadeleyi anlatıyor. Yaşı küçük ama bilinci hala 29 yaşında. Yani her şeyin farkında kendisi. Annesinin 18 yıl sonra öldürülmesini engellemek için o zamanda yapılması gereken ne varsa uğraşıyor. Bunu yaparken de çevresinde fark etmediği olayları görmeye başlıyor. Satoru annesini kurtarmak için gittiği eski zamanda kendisinin ve arkadaşlarının da kaderine dokunuyor. Baştan sona merakınızı taze tutacaktır.Çözülmesi gereken gizemlerin arasında sevgiyi, dostluğu ve aile kavramını naif işleyişi de kalbinizi ısıtacak. ‘Kelebek Etkisi’ tadında bu anime 2017’de Erased adıyla Netflix‘ te yayınlamaya başladı.

Mushishi (2005)

Bölüm:26+24

Tür: Doğaüstü, Yaşamdan Kesitler, Dram

2 sezonluk dolu dolu bir anime. Yüksek başarı puanları olan ve ödüllerle dolu bu seri, en iyi animeler listemizde yer almalıydı kesin.

Mushileri anlatmak gerek önce. Ben cinlerle meleklerin karışımı diyorum onlara. İnsana yardım edeni de var zarar vereni de. Onlar hakkında uzman olan kişilere de Mushishi deniyor. Doğaüstü varlık olan Mushilerle insanların aynı dünyada yaşaması elbette çatışmalara sebep olacak. Bu çatışmalarda bir Mushishi olan Ginko devreye girecektir. Kendisi bir gezgin. Çünkü bu varlıkları etrafında toplama özelliği olduğundan bir yerde uzun süre duramamaktadır. Bu durum sadece kendine değil yaşadığı köy halkına bile zarar vereceğinden diyar diyar gezmekte ve bu konuda insanlara yardım etmektedir.

Dizide aksiyonlar, çatışma, abartılı sahneler beklemeyin. Yaşamdan kesitler,  kategorisine baktığınızda karşılaşacağınız şeyler çizimleriyle ve olaylarıyla sakin ilerler. Ne gözü yorar ne zihni. Bu seriye çok yüksek beklenti ile başlanırsa hayal kırıklığı oluşturabilir. Ancak “hem beni sürüklesin hem yormasın, sakin bir deniz havası versin” derseniz o zaman iyi animeler listenizde mutlaka yer almalı.Dizinin hakim olduğu havayı size en iyi anlatacak şey müzikleri. 2.sezona ait açılış müziğini dinlemek karar vermenize yardımcı olabilir. Müzik için tıklayınız.

Akatsuki No Yona(2014)

Bölüm: 24 + 4

Tür: Dram, Aksiyon. Fantastik, Komedi

Hayatınızda bazı şeyler kötü gidiyorsa ve mücadele etme isteğiniz kalmadıysa iyi animeler listesindeki bu yapıt sizi motive edecektir. Güçlü kadın kahramanları olan bazı animelere burada değinmiştim. Kadın isterse hem zarif bir prenses hem de gözü kara bir savaşçı olabilir. Bunu da izledikçe “Helal olsun kız sana!” diyeceksiniz.

Prenses Yona’ nın ihtişamlı ve sıkıntısız geçen hayatının bir anda ters yüz olmasını konu alır bu seri.  Kırmızı saçlı prensesimiz adım adım olgunlaştığı bu süreçte yalnız olmayacaktır. Koruması olan Son Hak her ne kadar sinir bozucu olsa da onun daima yanında olan yakışıklı erkek karakterimiz, bunca sıkıntının arasında Yona’ nın ve sizin de yüzünüzü güldürmeyi başaracaktır. Mücadelelerinde çok iyi dostluklar edinir bu ikili.Güzel bir arkadaşlık tablosunu da gösterir sizlere. Sürprizlerle dolu hikayesi ilk bölümden itibaren saracak sizi. Her bölüme “Bu sefer neye şaşıracağım acaba?” diye başlayacaksınız.

Usagi Drop (2011)

Bölüm: 11/ 4

Tür: Yaşamdan Kesitler

İki sebepten dolayı bu kısa seriyi listeme aldım. Hem izlerken huzur hissini veriyor -tıpkı Mushishi gibi- hem de kadın sorunlarına güzel bir pencere açıyor. (Kadının gücünü anlatan en iyi animelerle ilgili bir liste yapmak farz oldu bana.)

Daikichi babasının cenazesinde küçük bir kızla tanışır. Rin, babasının başka kadından olan kızıdır. Yeni tanıştığı kardeşine kimsenin kapısını açmaması üzerine kendisi bakmaya karar verir. Bekar hayatının ortasına düşen bu kıza babalık yapmasıyla başlar tatlı komediler. 

Daikichi acemi babalık sürecinde etrafındaki annelerden yardım almaya başlar. Animenin buradaki amacı, kadınların görevinin ne kadar zor olduğunu göstermektir. Hem çalışan annelere hem çocuğuyla ilgilendiği yetmiyor gibi kocasını da elinde tutmak zorunda olan kadınlara ses olur. (Gel de en iyiler listene alma) Erkekleri de unutmuyor elbette. Sorumluluklarını bilen babalara da değiniyor seri. Çocuklu erkeklerin de hayatında neler değiştiğini, nasıl zorluklar yaşadığını gösteriyor.

Bu iyi anime de “Aşk yok mu?” derseniz var elbette. Sorumluluklarını göz ardı etmeyen, çocuk sahibi insanların düzeyli ve naif sevgisi söz konusu. Anime, fedakarlıklarla dolu bir seri. Her karakterin ayrı bir hikayesi ,sevdiklerine adadığı bir hayatı var.

Emma (2005)

Bölüm: 12+13

Tür: Tarihi, Dram, Romantizm

En iyi animeler arasındaki bu seri ayrı başlık altında incelenmeyi hak ediyor. 19. yüzyıl İngiltere’ sinde hizmetçilik yapan Emma’nın gözünden bizlere sunuluyor. Hizmetçiliğe kolay gelmedi elbette. Küçük yaşta ailesini kaybeder, amcasının yanında yaşadığı zamanlarda türlü sıkıntılar yaşar, kaçırılarak köle olarak satılır. Nihayetinde Kelly Stowner adında iyi kalpli bir mürebbiyeyi çıkarır kader karşısına. Onun hizmetkarı olduğu evde sakin ve huzurlu bir  yaşam sürer.

Sakin hayatına aşk adım atar bir gün. William adında soylu bir ailenin üyesi. Tam bir beyefendidir kendileri. Ancak babasının soylu bir aileden kızla evlenme ısrarları bu ilişkinin imtihanı olacaktır. Yasak bir aşktır onlarınki. Üstelik William en yakın arkadaşının da Emma’dan hoşlandığını öğrenir. Bu kişi Prens Hakim‘ dir. Animenin şımarık, başına buyruk ama en renkli karakteridir. Ve Emma iki kişi arasında seçim yapmak zorunda kalacaktır. Üstelik bütün bunları yine dönem şartlarının kadının omzuna bindirdiği yüklerle yapacaktır. Dönemin acımasız sınıf farklılıklarına nokta atışları yapar anime. Unvanın iyilikten üstün olduğu, paran ve soylu geçmişin yoksa bir eşyadan farksız olduğun bu dönemi Emma’ nın sıkıntılarıyla değinir.

Bu anime bana önceki yazılarda bahsettiğim Charlotte ve Emily Bronte’ nin eserlerindeki tadı verir. Eski İngiliz yapımlarının ağır asaletini seviyorsanız sizin de en beğeneceğiniz türden bir yapıt. Anime severlerden daha çok kıymet bilinmeyi hak eden iyi animelerden

STUDIO GHIBLI ANİME LİSTEMİZE DE GÖZ ATMALISINIZ.

HANGİ STUDIO GHIBLI KARAKTERİSİN?HEMEN TESTE KATIL

BUNLARI DA SEVEBİLİRSİNİZ

Yorum Yok

Yorum Bırak