Dizi/Film

EFSANE FİLMLER LİSTESİ 2000 YAPIMI

Efsane filmler yazısında 2000 yapımı en çok ses getiren ve beğenilen filmleri listeliyoruz.

Defalarca izlenen ve unutulmayan yapımlar arasında 2000’li filmlerin yeri çok fazla.Hikayeleriyle, oyunculuklarıyla ve yönetmenlerin başarısıyla kaliteli filmlerde üst sıralarda yer alıyor. Bazılarımızın CD’leri kiralayarak aldığı o yıllarda alınan her filmin ayrı bir değeri vardı biz de. Akılda kalan ve unutulmayan filmler listesine 2000 yılıyla başlıyoruz.

EN İYİ FİLMLER


GLADYATÖR

IMDB: 8,5

TÜR: AKSİYON, TARİHİ ,DRAM

YÖNETMEN: Ridley Scott

OYUNCULAR: Russell CroweJoaquin PhoenixConnie Nielsen 

Russel Crowe’ a En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandırmış bir film.Aynı zamanda En İyi Film ve En İyi Ses Miksajı kategorisinde de Oscar’a layık görülmüştür.Hikaye, Marcus Aurelius dönemi Roma İmparatorluğunda geçer.İmparatorun sadık ve başarılı komutanı Maximus( Russel Crowe) fazlasıyla değerlenince,ben varken o kim oluyor diyen imparator oğlu Commodus’un etekleri tutuşmaya başlar.Ve Maximus ile ailesini öldürme emri verir.Ailesi öldürülen Maximus intikam ateşiyle Gladyatör olur ve Commodus’tan intikam almak için geri döner.


ÖLÜMSÜZ

IMDB: 7,3

TÜR: FANTASTİK, GERİLİM

YÖNETMEN:M. Night Shyamalan

OYUNCULAR: Bruce WillisSamuel L. JacksonRobin Wright 

‘Efsane filmler ‘den biri olan Split filmi çok ses getirmişti. James McAvoy’un harika oyunculuğu hala hafızalardadır.Sonrasında çıkan “Glass” filmi serisinin 2.filmi zannedilir ancak yanılırlar.Çünkü seri aslında 3 filmden oluşur ve 1. de işte bu filmdir.Eğer Split’i henüz izlememişseniz önce bu filmi izlemeniz gerekir.Bu filmden haberin yoksa Split’i de tam olarak anlayamazsanız. Glass da ziyan olur zaten.Filmin konusu ise; Herkesin öldüğü bir tren kazasında en ufak yara bile almadan tek sağ çıkabilen David Dunn(Burce Willis), hayatında bazı şeyleri sorgulamaya başlar.David Dunn; Ömrü boyunca ne hastalanmış ne de yaralanmıştır. Bir gün süper kahramanların çizgi romanlarını okumaktan kafayı yediğini düşündüğü Elijah ile karşılaşır.İlk başta kulak asmasa da Elijah David’i süper kahraman olduğuna ikna eder.


KADINLAR NE İSTER?

IMDB:6,4

TÜR:ROMANTİK KOMEDİ, FANTASTİK

YÖNETMEN:Nancy Meyers

OYUNCULAR:Mel GibsonHelen HuntMarisa Tomei

Mel Gibson, Nick Marshall rolünde burada.Küçük bir kaza geçirir ve bu kaza sonrasında bir özelliğinin ortaya çıktığını görür.Artık Nick kadınların düşüncelerini okuyabiliyordur.Ve bu yeteneğini kendi çıkarları için kullanmaya başlayacaktır.Efsane romantik komedi filmlerindendir.


ÇİKOLATA

IMDB:7,2

TÜR:ROMANTİK

YÖNETMEN:Lasse Hallström

OYUNCULAR:Juliette BinocheJudi DenchAlfred Molina

Ufak bir Fransız köyünde geçiyor film.Kızıyla beraber bir çikolata dükkanı açan kadının hayatının olumlu yönde değişmesini konu alır.Sevgiyi,umudu,mutluluğu yeniden hisseden bir kadının bir ayndan kendisini ahlaksızlıkla suçlayanlara karşı duruşu.Filmi izlerken her yerde ahlak bekçilerinin olduğunu görüyorsunuz. Bir de diyetteyken izlenmemesi gerekir bizce.Çikolatalar insanı baştan çıkarıyor.


CHARLIE’NİN MELEKLERİ

IMDB: 5,5

TÜR:AKSİYON, KOMEDİ

YÖNETMEN:McG

OYUNCULAR: Cameron DiazDrew BarrymoreLucy Liu

Çıktığı dönem fırtınalar estirmiş bir film.Bu yapımı izleyenler için 2019 versiyonu tamamen hayal kırıklığıdır.Çekimleri ve oyunculukları karşılaştırmayı dahi kabul etmezken neden tekrar çekmek gibi bir hata yaptıklarını kimse anlamış değil.


KOMŞUM BİR KATİL

IMDB:6,7

TÜR:KOMEDİ, SUÇ

YÖNETMEN: Jonathan Lynn

OYUNCU:Bruce WillisMatthew PerryRosanna Arquette 

Nicholas (Matthew Perry);sakin hayatı olan bir dişçidir.Bir gün Jimmy Tudeski(Bruce Willis) adında mafyayla sorun yaşayan bir kiralık katille kapı komşusu olur. Dünyanın en eğlenceli karşılaşması başlar işte. Nicholas da kazara mafyanın aranan ismi haline gelir.Ve bu ikili ortak dertlere sahip oldukları için işbirliği yapmak zorunda kalır.


AKIL DEFTERİ

IMDB: 8,4

TÜR:GERİLİM, GİZEM

YÖNETMEN:Christopher Nolan

OYUNCU: Guy PearceCarrie-Anne MossJoe Pantoliano 

Christopher Nolan tarafından yazıp yönetilen efsane filmler den. Leonard Shelby(Guy Pearce) adında bir adamın ne kadar da dertsiz tasası biri dememizle ilk yanılgımız başlıyor filmde.Aslında Leonard’ın tek derdi sadece intikam almaktır.Peki kimden?Karısını tecavüz edip onu öldürenden.Bunu yapmak onun için 2 kat daha zordur.Çünkü bu olaydan sonra Leonard’da bir hastalık başlar.O da 15 dakikada bir hafızasının silinmesi .Net olarak hatırlayabildikleri sadece karısı ölmeden önceki zamanlar.Aslında konusu itibariyle Hint yapımı Ghajini’ye benzer. Böyle bir hikayede kendizi bilmeceler içinde bulacaksınız.Eğer beyin yakan efsane filmler izlemeyi seviyorsanız muhakkak izlemelisiniz.


TATLI BELA

IMDB: 7,3

TÜR: BİYOGRAFİ, DRAMA

YÖNETMEN: Steven Soderbergh

OYUNCULAR: Julia RobertsAlbert FinneyDavid Brisbin |

Julia Robert’a En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandırmıştır.Film; Erin Brockovich adında 3 çocuklu bekar ve durumu pek de iyi olmayan bir annenin gerçek hikayesini anlatır.Bir kaza sonucu yolu Avukat Ed’le kesişen Erin kendini kasabası için çok mühim olan bir davanın içinde bulur. Hiçbir eğitim almadığı halde hukuk dünyasına adım atmıştır artık. Ve bunu birçok avukattan daha iyi başarabilmektedir.İnsanlar eğitimine ve giydiği kıyafetlerle onu hafife alırken kendine duyduğu inancı ve güveni hiçbir zaman kaybetmeyen bir kadının hikayesi.


KAPIŞMA

IMDB: 8,3

TÜR: KOMEDİ, SUÇ

YÖNETMEN: Guy Ritchie

OYUNCULAR:Jason StathamBrad PittBenicio Del Toro

Eğlenceli olduğu kadar da absurd bir film.Fight Club’da dövüşçü yeteneğinin gösteren Brad Pitt bu filmde de karşımıza boksör olarak çıkıyor.Hikaye, illegal boks işindeki Turkish(Jason Statham) ve ortağının Mickey(Brad Pitt)’ i dövüşmek işin ikna etmesiyle yaşadıkları anlatıyor.Tüm bunlar olurken bir yandan da yolunda gitmeyen elmas soygununu izliyorsunuz.


İYİLİK BUL İYİLİK YAP

IMDB: 7,2

TÜR: DRAMA

YÖNETMEN: Mimi Leder

OYUNCULAR:Kevin SpaceyHaley Joel OsmentHelen Hunt 

Bencillikle dolu bir dünyada insanların birbirine karşılıksız iyilik yapması iyice zorlaştı artık.Bu film bize bunun yeniden mümkün olup olamayacağını sorgulatıyor. “Dünyayı değiştirmek için bir fikir üret ve gerçekleştir.” proje ödevinde Trevor’ ın bir fikrini konu alıyor hikaye.Birinden yardım gören diğer bir kişi 3 kişiye yardım etsin. Bu iyilik zinciri böylece sürekli büyüyecektir.Ancak bu fikri hayata geçirmek sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Çünkü başta da söylediğimiz gibi bencillikler insanın kalbinden atamadığı bir zehre dönüşmüştür çoktan. Eğer sizin de böyle bir dünyada yaşama hayaliniz varsa mutlaka izleyin. Farkında olmadan kendi hayatınızın zincirini oluşturmaya başlıyorsunuz.


PRENS VE PRENSES

IMDB: 7,6

TÜR: ANİMASYON, KOMEDİ

YÖNETMEN:Michel Ocelot

SESLENDİRENLER: Arlette MirapeuPhilippe CheytionYves Barsacq 

Sinemaseverler tarafından pek anlatılmayan bir yapım.Ancak geleneksel masal anlatımlarını seviyorsanız çoluk-çocuk, büyük-küçük hep beraber izlemelisiniz.Diğer animasyonlardan farklı olarak bir gölge oyunu aslında bu film.Bütün karakterler kukla olarak karşımıza çıkıyor.Bu farklılıkta ortaya sanatsal bir şölen ortaya çıkarıyor.Doyurucu görselliklere bir de şiirsel anlatım eklenince keyifli zaman geçirmenizi sağlıyor.


BATMAN BEYOND: JOKER’İN DÖNÜŞÜ

IMDB: 7,8

TÜR: ANİMASYON, AKSİYON

YÖNETMEN: Curt Geda

SESLENDİRENLER: Will FriedleMark HamillKevin Conroy 

Batman’ in en gösterişli efsane filmler in yapıldığı yıllar. Gerek çizimlerle gerek senaryosuyla bir çok Marvel filmleriyle tek başına savaşır.Batman hayranıysanız bu yapımı mutlaka izlemelisiniz

Bunu sevdiyseniz İNGİLİZ YAPIMI DİZİLER ve KORE DİZİLERİ listemize de göz atmalısınız.

BUNLARI DA SEVEBİLİRSİNİZ

Yorum Yok

Yorum Bırak