Kitap/Dergi

DERİNLİKLİ KARAKTER NASIL OLUŞTURULUR? 3/3

Derinlik Karakter Nedir? Derinlikli Karakter Oluşturma

Arka Plan Hikayesi

Bu yazımızda Arka Plan Hikayesinden bahsedeceğiz.  Eğer bu konuyla ilgili olan diğer derinlikli karakter 1 ve derinlikli karakter 2 yazılarımızı okumadıysanız daha iyi anlamanız açısından ilk önce onları okumanızı tavsiye ederiz. 

Burada “Arzu, tutku inançsızlık ve korku nereden geliyor? Yaşadığı hangi olay ya da olaylar silsilesi karakterimizde arzu ve inançsızlığı doğurdu?” gibi soruların yanıtlarını arayacağız. 

  • Karakterin sahneye hangi inançla giriyor ve tanık olduğu olay ya da olayların verdiği etkisiyle hangi inançla çıkıyor? 
  • → Karakterimizin bu sahneye kadar neye inanarak bilmemiz gerekir. Çünkü bu sahneden önceki hayatını da ona göre anlatmalıyız, tepkisini de ona göre yazmalıyız.
    → Hamletten örnekleme yapalım: Babasının, amcası tarafından öldürüldüğünü bir hayalet tarafından öğrenen Hamlet artık insanların güvenilmez olduğunun kanaatine varıyor. O kadar ki kendine bile güvenmiyor. Her şeye şüpheyle yaklaşıyor ve bu yüzden çabuk hareket etmemesi gerektiğine inanıyor.
  • Karakterin eski inançlarına tutunmak için nasıl bir mücadele veriyor?

→ Kalbimiz yeni deneyimler, hisler ya da fikirler tarafından sorgulandığında açığa vurulmuş hissedip korkarız ve eski inançlarımıza tutunarak karşı koymaya çalışırız. Doğal olması içi karakterimiz de böyle davranmalı.
Karakterimiz doğru olanı görmek istemediğinden devamlı içsel acıyla çırpınır. Çıkmaza girene dek böyle devam eder.Stan Lee der ki; “Karakterini öyle bir duruma getireceksin ki okur,’Bu işin içinden nasıl çıkacak,’demeli.” Tabii okura klişe ve tahmin edilebilir bir cevap vermemeliyiz. Hamlet bu çırpınışta o kadar ileri gitmiştir ki artık sevdiği kadının bile ölümüne sebep olmuştur. Ve daha kötüsü bir türlü harekete geçip ilerleyemez. Hem içten içe kıvranarak kendine acı çektiriyor hem de erteliyor. Buna daha sonra Hamlet Sendromu denmiştir.

  • Sonuç ne ve yeni inancı nedir? 

→  Karakterimiz inançlarının yanlış olduğunu görüyor ve onun yerini doğruluk alıyor.
→ Tabii karakterimiz bu yeni inancı tamamiyle perişan bir şekilde deneyimliyor. Çünkü karakterimizde gerçekler dramatik bir şekilde açığa çıkar ve yüzüne vurur. Doğruyu görmezden gelmenin ne kadar yanlış bir yol olduğunu ve aslında gerçekle yüzleşmenin daha kolay olduğunu kavrar.


Çatışma + Yüzleşme = Ders

Eserin sonunda yüzleşerek dersini alır.
Hamlet her defasında ertelediği gerçeğe ulaşmıştır “Bütün mesele hazır olmakta” diyor eserin sonunda ama çıkardığı bu dersin bedelini canıyla öder.

→ Eski inancın yanlış olduğunu göstermelisin. Bu ilgi uyandırır. (Normal hayatta da büyük etki yapar. 

Eğer arka plan hikayesini derinlemesine iyi incelersek hikayenin çatışması da dinamik olur. Arka plan hikayeye enerji verendir. Karakterin içinde bu inançsızlık hep taze kalır çünkü hayatını hep bunun üzerine kurmuş ve sürdürmüştür.
Elinizde mutlaka üç tane arka plan sahnesi olsun ve inançsızlığının ekseninde olsun. Düşman karaktere de uygulayabilirsin. Yollar aynı olabilir ama kötüyü kötü yapan şeyin ne olduğunu bil. 

Not: Elbette bu sorular illa bu şekilde bu sıralamayla sorulacak diye bir şey yok. Hikayenize göre değiştirmelisiniz.Soruların bazılarını kendiniz için bazılarını hikayede sahnelendirmek için cevaplayabilirsiniz.

BUNLARI DA SEVEBİLİRSİNİZ

Yorum Yok

Yorum Bırak