Kitap/Dergi

DERİNLİKLİ KARAKTER NASIL OLUŞTURULUR? 2/3

Derinlikli Karakter Nedir? Derinlikli Karakter Oluşturma Yolları

İç Çatışma

Karakter inşasına devam ediyoruz. Bir önceki yazıda karakter profilinden bahsetmiştik. Eğer okumadıysanız okumanızı tavsiye ederiz çünkü bu yazı onun devamı niteliğindedir. 

Bir hikayede yolcuğu oluşturan ve sürdürebilir yapan içsel çatışmadır. Dış çatışma gerçekleşen olaydır. İç çatışma ise bu olayın neden önemli olduğudur. Dış dünyada olaylar gelişirken, insanın iç dünyasına da bir takım duygular işler. 

Arzu + korku = Çatışma  

Korku ‘Ya eğer şöyle olursa…’ düşüncesidir

Bu konunun önemli olmasının nedenlerinden biri ilişkilendirebilir olmasıdır. Herkesin muhakkak tutku ya da arzusu vardır ve bir de tabii ki bu yolda karşılaşmak istemediği engeller. Bu durum da okur kendini karakterde görür. 

İçsel çatışma dikkat çeker ve odağı tutar çünkü hissettirir. Yani yıldızlı pek iyidir.

Okur karaktere her ne kadar “Hadi yüzleş artık,” dese de (kendisi de öyle bir yolculukta olduğundan) o işin o kadar kolay olmadığını bilir. İç çatışması mantıklı kurulmuş bir hikayede okur kitabı elinden  düşürmeden okumaya devam eder çünkü  o kadar hissetmiştir ki artık karakterin bir nevi kader arkadaşı olmuştur. 

  • Karakterin hayatından nasıl memnun değil? Bu hikayenin kaynamadan önceki anı yani hafiften tıkırdamaya başlamasıdır. Olay örgüsünü tetiklemez ama tetikleyecek olan olayı hazır hale getirir. 
  • Karakter neyin gerçek mutluluk getireceğine ve onu tatmin edeceğine inanıyor? Bu karakterinizin bulduğu en mantıklı çözüm yoludur ama kesinlikle bir yanılgı içindedir.
    → Bu çözüm içeriden gelmeli ama çok soyut olmamalı çünkü biz insanlar soyut düşünmüyoruz. Hayatımı nasıl değiştirebilirim değil nasıl geliştirebilirim deriz. Motivasyon içeriden gelmeli ama dışta gerçekleşmeli (evet yazarlık kolay değil). Ve karakterimiz hayaline varacak yolda uygulanabilir adımlar düşünmeli. Bu da sıradaki soruyu getiriyor.
  • Hayalini gerçekleştirmek için hangi uygulanabilir adımları atmalı?
  • Korkuları eyleme geçmesini nasıl engelledi? Bu soruyla karakterin içine dalıyoruz ve hissettiklerini deneyimliyoruz. ‘Ne’ nasıl engelledi değil, ‘Korkusu’ nasıl engelledi diyoruz. Burada aceleci davranmayın çünkü bulmak kolay değil (nitekim bulamayan yazarlar da var) uzun uzun üzerinde düşünün. Yapmanız gereken en mühim çalışma diyebilirim.
  • Karakterin hedefine ulaşması nelere mal olacak? İnsan değişimden  kaçar. Kimse, hayatımı bundan sonra değişitirip sadece hayallerimi gerçekleştirmek için yaşayacağım, demez (maaselef dese de başaramaz). Bu yüzden hedeflerimize varmak için konfor alanından çekilip çıkartılmamız lazım. Çünkü hayat bize o değişmesi gereken şeyi görmemizi engelliyor. Alışkanlıklarımız bizi biz yapandır ve bu yüzden değişme gereği duymayız. Bu değişimi ya kendiniz yaparsınız ya da kaderiniz. 

→ İçsel ve dışsal sonuçları olmalı

→ Bu bir dönüm noktası olabilir; karakterin arzusunu veya tutkusunu oluşturacak sahne,  olay örgüsünü başlaması için tetikler. Yani bu sahnede okuru tutmak için bir kanca atıyoruz. 

→ Ya da karakterin harekete geçme anı olabilir. Karakterin o çok istediği şeye ulaşabileceği bir yol görür ve karşı koyamaz.

  • Karakterin korkularıyla yüzleşmeden hayalini nasıl ulaşabileceğini düşünüyor? 

 → Dediğim gibi biz insanlar değişimi sevmiyoruz bu yüzden doğamız gereği doğrudan en kolay ve engebeli olmayan yolu seçeriz. Karakterin henüz mutluluğa ulaşmanın yolunun yüzleşmek olduğunu bilmiyor.

BUNLARI DA SEVEBİLİRSİNİZ