Kitap/Dergi

DERİNLİKLİ KARAKTER NASIL OLUŞTURULUR? 1/3

Derinlikli ve okuru kendine bağlayan bir karakter nasıl oluşturulur?

Karakter hikayenin ana kaynağıdır, can verenidir. Olay örgüsünü karakterler yürütüyor. Okurlar hikayeyi karakterin içine girerek deneyimliyor. O yüzden karakterini tepeden tırnağa iyi tanımalısın. Hikayeyi yöneten her zaman baş kahramandır. Eğer karakterini çok iyi tanırsan olay örgüsünü rahatça işleyebilirsin. Çünkü o zaman hikayenin kalbi senin elinde olur.

Hikayede ‘ne olduğu’ önemli değildir. Önemli olan şey, olayın karakteri nasıl etkileyip, değiştirip ve dönüştürdüğüdür. Yolculuklarını nasıl sonuçlandırdığıdır. 

Bu yolculukta da karakterimiz derinlikli yapıda ve ilişkilendirilebilinir olmalıdır.

Bunun üç aşaması var
 1. Karakter profili 
 2. İç çatışma 
 3. Arkaplan hikayesi

Biz bu yazıda birinci aşamayı ele alacağız.

Karakter profili

Karakter profili, yarattığımız karakterin hayatını ve kişiliğini detaylı bir şekilde tanımlamaktır. Yani karakterimizle bir nevi röportaj yapacağız. Ona derin sorular soracağız. Profil çok iyi hazırlanırsa hikayenin kalbi de sağlıklı kalır. İnternette bunun için hazırlanmış bir çok gerekli gereksiz sorular var. Bu linkte başarılı karakter analizleri yapabilmenin yollarını gösteren Abbie Emmons’ın vermiş olduğu soruları görebilirsiniz. Bazı soruları burada tekrar anıp biraz açıklayacağım.

 • Fiziksel özellikleri nedir? Kendileriyle ya da hikayeleriyle ilgili bir şey anlatması iyi olur. Bir bahçıvanın topraklı tırnakları, bir kazadan kalma yara bere veya bir tik olabilir.
 • MBTI ya da Enneagram karakterin özünü tanımanı sağlar, zayıf ve güçlü taraflarını gösterir. İşinizi yarı yarıya azaltmış olur.

İçsel

 • Korku (başarısızlık korkusu, yalnızlık korkusu gibi)
 • Başlarına gelmiş en iyi ve en kötü şey? Bunlar anlamlı olmalı çünkü hikaye bu konular üzerinden yürüyecek.
 • Başlarına gelmiş en kötü şey dünyaya karşı inançsız olmalarına neden oluyor.(Misal; en iyi dostu tarafından kandırılan biri, insanların güvenilir olduğuna inanmayabilir. Ailesi devamlı zenginler tarafından ezildiğini gören bir çocuğun, daha sonra her şeyin makam mevki olduğuna inanması gibi.)
 • İnsanlara hangi konuda yukarıdan bakıyor? En çok neden dolayı insanlardan nefret ettiğini öğren. Bunu MBTI veya Eneagramden öğrenebilirsiniz ve bunu edindiği inançsızlıktan geldiğini de görebilirsiniz. Bu daha sonra bir kırılma noktası olacaktır.  
 • Yaşadığını hissettiren nedir? Yeteneği, dostları, tutkuları? Onu hayata bağlayan an, içini coşkuyla dolduran şey ne?
 • Değer verdiği şeyler? Maddi şeylerin bile ardında manevi bir değer mutlaka olmalı.

Dışsal

 • Kendini savunmak ya da korumak için seçtiği silah nedir?Bu hem maddi hem manevi olabilir.(Misal iyi bir tartışma kabiliyeti olması veya hazır cevaplı olması gibi.)
 • Giyim tarzı nasıl? Karakterin kendisini anlatsın. Dağınık mı? Jilet gibi mi? 
 • Lakabı nedir? İlla bir lakabı olmak zorunda değil ama şu hayatta kimin lakabı olmamıştır ki? Mutlaka her insan başka isimler ya da sıfatlarla çağrılmıştır. Bu iyi ya da kötü de olabilir.
 • Günlük rutinini yaz çünkü konuşurken bir şeyler de yapıyor olması lazım. Sofra hazırlamak, odayı toplamak ya da spor yapmak gibi. 
 • Kötü günü güzelleştirebilecek şeyi ne? Bu önemli!Çünkü karakterimizi kötü gün yağmuruna tutarken okurlar arada bir karakterin yüzü gülsün ister.Bu yüzden bu ufak ayrıntıyı göz ardı etmeyelim.

BUNLARI DA SEVEBİLİRSİNİZ

Yorum Yok

Yorum Bırak