Kitap/Dergi

ÇİZGİ ROMAN İNCELEMESİ

DR. JEKYLL VE BAY HYDE

YAZAR: ROBERT LOUIS STEVENSON 
TÜR:FANTASTİK
NTV YAYINLARI

Bu yazı bir öneri değil yorumlamadır. Spoiler içerir,okumayan insan için büyü bozucudur!

Kitap Dr.Jekyll‘ ın hikayesini anlatır bize. Dr. Jekyll; idealist,işinde başarılı,arkadaş canlısı bir bilim insanıdır.Zamanında hem arkadaşı hem avukatı olan Bay Utterson‘ a vasiyetini vermiştir.

Bir gün avukatı Bay Utterson ortak arkadaşları olan Enfield ile yürüyüş sırasında ona anlattığı olay dikkatini çeker. Kendisine Bay Hyde adında acımasız ve zengin birisinden bahseder. Avukata bu isim tanıdık gelmektedir.O akşam eve gidip kasasını açarak Dr Jekyll‘ın vasiyetine göz atar.Ve tahminlerinde yanılmadığını görür.Bay Hyde Dr. Jekyll‘ ın tüm vasiyetini bıraktığı kişidir.Daha sonra kendisinin yabancı olduğu Hyde ile Jekyll arasındaki ilişkiyi öğrenmek için Dr. Lanyon‘un yanına gitse de bir bilgi alamaz.

Utterson Bay Hyde ‘a dair bir şeyler bulabilmek için sokak sokak dolanır ve karşısında Hyde ‘ı görür. Onun tuhaf görünüşlü ve tedirgin edici yanından hoşlanmaz ve Dr. Jekyll ‘ın yanına gider ancak onu evinde bulamaz. Bir kaç hafta sonra karşılaştıklarında kendisine Hyde gibi bir insana bütün malını bırakmasının anlamsız olduğuna ikna etmeye çalışır. Ancak doktor bu konuda kararlıdır.

Yaklaşık 1 yıl sonra Londra, emsali görülmemiş bir vahşetlikte suçla karşılaşır.Bu cinayetin tanığı Dr. Jekyll’ın eski hizmetçisidir. Bir adamın bastonla canice öldürüldüğü görür. Ve bunun yapanın Hyde olduğuna emindir. Ölen kişinin cebinden Avukat Utterson‘a yazılan bir mektup ortaya çıkması sonucu polisler tarafından çağrılır. Kırık bastonu gören Utterson bunun vaktiyle Dr. Jekyll‘a hediye ettiği baston olduğunu anlayınca büyük bir şok geçirir.

Dr.Jekyll’ ın evine görüşmeye gidiyor.Ancak doktor Hyde hakkında hala bir açıklama yapma niyetinde değildir.Avukat cinayet konusunda doktoru uyarır.

Günler sonra avukat Dr.Jekyll‘ ın ölümünden önce açılmaması gerektiğini belirleten bir mektup alır.

DR.JEYKLL VE HYDE

Mektuptan sonra bir akşam Utterson‘ ın evine Dr. Jekyll‘ın bir çalışanı gelerek acil olarak eve gelmesini söyler. Sebebi ise doktorun laboratuvardan günlerdir çıkmamasıdır. Odadan Hyde‘ın sesinin gelmesiyle doktoru öldürebileceğinden endişeniyorlardır. Koşarak eve giden Utterson kapıya kırdıklarında Hyde‘ın kendini zehirle öldürdüklerini görürler. Dr Jekyll‘ı evde bulamazlar. Ve bir uzun bir not bulurlar. Hem önceden gönderilen hem şimdi bulduğu notu okuyan Avukat Utterson, bu zamana kadarki bütün gerçekleri öğrenir.

Dr Jekyll aslında Bay Hyde‘ ın ta kendisidir. Bu zamana kadar kendisine birtakım ilaçlardan enjekte ederek bir dönüşüm meydana getirir. Bu onun hem ruhen hem beden çift karaktere bürünmesini sağlar. Dr.Jekyll ne kadar iyi görünümlü ve iyi kalpliyse Hyde‘da o kadar tedirgin edici görüntüde ve katı kalplidir. Ne yazık ki Dr Jekyll kendisinin yarattığı bu karaktere karşı mağlup olur.Ve Hyde bu ikili yaşamı ele geçirip bu karmaşaya sonsuza kadar son verir.

Kitap, romanın çizgi romana uyarlanmış versiyonudur. Anlatımdaki kasvetli hava ve betimler birbiriyle uyumlu.Çizimler hayal gücünüzü yanıltmıyor ve size gerilim filmi izliyormuş gibi hissettiriyor.

BUNLARI DA SEVEBİLİRSİNİZ

Yorum Yok

Yorum Bırak